Nasz przepis na dobre zarządzanie zespołem: PRZEKAZYWANIE

zarządzanie - zarzadzajacy.pl

Nasz przepis na dobre zarządzanie zespołem: PRZEKAZYWANIE

Lider zespołu może być świetnym szefem produkcji, rewelacyjnym sprzedawcą, ekspertem od optymalizacji logistycznych, doskonałym doradcą. Taka osoba może być od wszystkiego i wykonywać wszystko najlepiej w zespole. W tym miejscu rodzi się pytanie – czy na tym polega rola tej osoby? Czy na tym polega zarządzanie ludźmi?

Zarządzanie w firmie – jaka jest rola Szefa?

Dbanie o firmę, zespół ludzi, jest trochę podobne do dbania o roślinę. Roślina, podobnie jak zespół, powinna się rozwijać i rodzić owoce, z których zadowoleni są klienci. Zespół, podobnie jak roślina, ma swoje potrzeby. Potrzebuje wody, ziemi i słońca. Potrzebuje też osoby, która będzie wiedziała jak dbać o roślinę, czyli po prostu potrzebuje lidera.

Zarządzanie zespołem to Twoja decyzja

Czy ogrodnik powinien starać się urodzić owoce, czy dbać o drzewo, które rodzi? Tu potrzebna jest decyzja – Czy chcę być drzewem, ogrodnikiem czy chcę może być właścicielem sadu i mieć ogrodnika? Od tej odpowiedzi zależy wiele, bo i ja, i ludzie widzą jaką rolę przyjmujesz w organizacji. Inne bowiem obowiązki ma właściciel sadu, inne ogrodnik, inne obowiązki mają drzewa, a jeszcze inne będzie miał sprzedawca owoców.

Kierowanie zespołem to odpowiedzialność

Zarządzanie zaczyna się od przekazywania odpowiedzialności i dbaniu o tego, komu się ją przekazało, a następnie o dbaniu o losy tego, co się przekazało. Zarządzanie może być proste i dające satysfakcję lub bardzo skomplikowane i męczące. Jak jest dzisiaj? Jak będzie jutro? Zależy to wyłącznie od Zarządzającego i od jego umiejętności. Zdał sobie sprawę J. D. Rockefeller, który przed wieloma laty powiedział: „Umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier i kawa”. Ten kto wie, jaka jest najważniejsza umiejętność zarządzającego, ten wie na czym się skupić i może ją ćwiczyć.

Zarządzanie w firmie – ustalenie priorytetów

Prowadząc firmę można być dobrym we wszystkim, albo nauczyć się jednego, najważniejszego, co sprawia, że ludzie w zespole chcą się przy mnie uczyć i brać odpowiedzialność za zadania. Jeżeli tej jednej umiejętności zabraknie, to może mi zabraknąć czasu na zarządzanie i rozwój firmy, bo zadania operacyjne będą zajmować Twój czas. Jeżeli ja, jako szef, zajmę się wykonywaniem zadań, to kto inny zajmie się zarządzaniem i rozwojem firmy?